Polega na przezczaszkowej stymulacji ośrodków korowych mózgu poprzez pobudzanie ich prądem stałym o bardzo niewielkim natężeniu.
Zabieg jest nieinwazyjny i niebolesny dla pacjenta. Celem zastosowania tDCS w procesie terapeutycznym jest poprawa neuroplastyczności korowej mózgu.
Wskazania:
- udary mózgu
- afazja
- migrena
- dystrofia
- urazy czaszkowo – mózgowe z deficytem neurologicznym
- ból przewlekły
- mózgowe porażenie dziecięce
- ADHD
- autyzm
- padaczka lekooporna
- dysfunkcja pamięci
- choroby zwyrodnieniowe mózgu
- depresja
- inne zaburzenia neurologiczne (opóźniony rozwój psychomatyczny, opóźniony rozwój mowy, trudności szkolne, tiki, zaburzenia psychoemocjonalne i pscyhomatyczne)
- uzależnienia
- szumy uszne
Relacja z kongresu we Wrocławiu na temat Nowych Metod Leczenia Mózgu
Pionierskie sposoby leczenia dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym i z ADHD pokazano na wrocławskiej konferencji
– Postęp technologiczny powoduje powstawanie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jeszcze do niedawna wydawały się nierealne, a dziś są uznane i powszechnie stosowane na całym świecie – podkreśla Henryk Mikorski, dyrektor generalny fundacji Promyk Słońca.
Zorganizowała ona we Wrocławiu międzynarodowe wykłady i warsztaty dla 400 lekarzy, pedagogów terapeutów, opiekunów i wychowawców. – Tytuł konferencji – „Niemożliwe staje się możliwe” – mówi wszystko: dzięki innowacyjnym metodom możliwe staje się postawienie dokładnej, trafnej diagnozy i właściwe zaplanowanie terapii. „Rzeczpospolita” objęła konferencję patronatem prasowym.
Jedną z nowatorskich metod jest biofeedback, diagnozowanie mózgu falami EEC, co poprawia koncentrację, stymuluje procesy poznawcze i leczy nadpobudliwość. Zaprezentował ją dr Jiri Tyl z Czeskiego Instytutu Biofeedback. Tę metodę, zastosowaną w USA podczas treningu kosmonautów, z powodzeniem wykorzystują nasi południowi sąsiedzi od kilku dekad.
„400 lekarzy pedagogów i terapeutów obradowało we Wrocławiu”
Podobnie jest ze znaną wyłącznie w Rosji metodą nieinwazyjnej korekcji wad wzroku, którą uzyskuje się przy pomocy stymulowania mikroprądem kory mózgowej.
– Sprowadziliśmy stamtąd sprzęt i we wrześniu przeprowadziliśmy pilotażowe badania wspólnie w Wydziałem Optometrii Politechniki Wrocławskiej – mówi Anna Grabowska, dyrektor ds. rozwoju fundacji. – Wyniki są obiecujące, u pacjentów zaobserwowano poprawę ostrości widzenia od 30 do 50 proc. po kilku sesjach.
Skutecznym sposobem leczenia porażenia mózgowego, autyzmu i innych zaburzeń neurologicznych jest nieznana w Polsce mikropolaryzacja ośrodków centralnego układu nerwowego, która w Norwegii objęta jest rządowym programem. Prezentował ją jej twórca, prof. Aleksiej M. Szeliakin z Instytutu Mózgu Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu. – Skuteczność leczenia jest średnio o 44 proc. wyższa niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod – prezentował wyniki wieloletnich badań klinicznych prof. Szeliakin. – Najważniejsze jednak, że po zastosowaniu kilkunastu procedur w organizmie chorego aktywują się procesy samoregulacji. Chory przestawia się na wzorzec wydobyty z jego mózgu – tłumaczył profesor.
(…)
Jarosław Kałucki
źródło: Rzeczpospolita