Komora hiperbaryczna


Komora Hiperbaryczna

Posiadamy wysokiej jakości komorę hiperbaryczną AHA Flex o ciśnieniu roboczym od 1,6 do 1,8 ATA, która spełnia wymogi AHA standard i jako jedyna posiada certyfikat medyczny.

 

Komora hiperbaryczna AHA Flex jest urządzeniem medycznym (MDD 93/42/EWG) i wyprodukowano ją zgodnie z normą ISO 13485 (system zarządzania jakością).
Wykonana jest z materiałów antyutleniających, które nie tracą na jakości mimo wyższych stężeń tlenu.

 

Jesteśmy dumni, że komory AHA Flex są jedynymi miękkimi komorami hiperbarycznymi na świecie, które posiadają certyfikat medyczny zgodny z Medical Device Directive 93/42/EWG.

 

Podstawą tlenoterapii hiperbarycznej jest działanie czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem (lecznicze działanie tlenu zaczyna się od 1,5 ATA lub wyższe), w specjalnej komorze ciśnieniowej, tzw. komorze hiperbarycznej.

 

Jednak mało kto wie, że aby osiągnąć lecznice ciśnienie 1,5 ATA, konieczna jest komora z ciśnieniem roboczym minimum 1,6 ATA. Dlaczego tak jest?

Mówi o tym prawo ciśnień cząstkowych Daltona.

W hiperbari liczy się ciśnienie parcjalne tlenu.
Maseczka nie ma sprawności 100% ( dane fabryczne) ani koncentrator nie daje tlenu 100%.
Sprawność maseczki to 0,94 – to znaczy ze nie 100% ciśnienia i tlenu dochodzi do płuc pacjenta (ponieważ nie da się maseczki idealnie dopasować do twarzy), a 0,94 ( 94%).

Podstawiając do wzoru Prawa Dalton’a:
Pp= Fp x P
Pp = cząstkowe ciśnienie gazu
Fp = ilość gazu
P = ciśnienie w barach

Pp = Fp ( ilość gazu ( 94%)) x P ( założone ciśnienie) 1,5 bara ( ATA) = 1,41 ( CIŚNIENIE CZĄSTKOWE GAZU)

Dlatego 1,6 bara daje ciśnienie 1,504 bara.